13 Temmuz 2014 Pazar

cayagaciyagi.org olarak size çay ağacı (tea tree) den elde edilen çay ağacı yağını yani tea tree oil’i tanıtacağız. Çay ağacı yağı faydaları, kullanımı, zararları gibi konularda hazırlayacağımız makalelerimiz için iyi okumalar. Umarız hepinizin memnun olacağı bir site hazırlamış oluruz. 

Çay Ağacı Nedir


Çay ağacı Melaleuca olarak bilinen hint defnesi ismiyle anılan Avustralya kökenli bir ağaçtır. Daha çok yapraklarından demlenen çayla ünlenmiş bir ağaçtır. Ancak bu ağacı bildiğimiz çayla karıştırmamak lazım. Zamanın gemicileri yapraklarından çay demledikleri için bu ismi vermişlerdir. çay ağacını bu kadar değerli kılan ise yapraklarından elde edilen uçucu çay ağacı yağıdır. 

Çay Ağacı Yağı Nedir 


Avusturalya kıtasında özgü olan bu yağı diğer yağlardan ayıran en temel özellik uçucu yağ yapısıdır. Genelde bitki tohum yağları, oleik, linoleik gibi yağ asitlerini içerirlerken uçucu yağlar bu asitleri içermezler. Zaten sivilce, mantar, seboreik dermatit gibi durumlarda çay ağacı yağının iyi gelmesini sağlayan durumda tam olarak içerdiği bu uçucu bileşiklerdir. 

Çay Ağacı Yağı İçeriği 


Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan maddeler yaklaşık olarak şu şekildedir;
terpinen-4-ol  % 30-45
γ-terpinen      %10-30
α-terpinen      %5-10
1,8-Cineole    %0-15
α-terpinolene  %1.5-5
α-terpinol        %1,5-8
α-pinen            %1-6
p-simen           %0,5-8 

Çay Ağacı Yağının Faydaları 


Çay ağacı bir çok kişi tarafından, sivilceler, seboreik dermatit, cilt lekeleri, uçuk (herpes simpleks), hpv ( genital mantarlar), ayak mantarı, vb alanlarda kullanılmaktadır. Ancak unutmayınız ki çay ağacı bir ilaç değildir. Bir çok kaynaktan okuduğunuz bilgileri çoğunun yönlendirme amaçlı olduğunu internette yaratılan bilgi kirliliği ve pazarlama hileleri olduğunu unutmayın. Çay ağacı yukarıda sayılı durumlarda etki etmektedir, ancak asla mucizeler yaratamaz.
Çay ağacı kremi, çay ağacı şampuanı, çay ağacı diş macunu gibi ürünlerin içerisinde çay ağacı yağı oranının %1-2 civarında olduğunu unutmayınız. Çay ağacının faydalarından yararlanmak için saf çay ağacı yağından daha yüksek oranlı kullanmalısınız. Ama unutmayın çay ağacı yağını saf olarak kullanmayınız. 

Saf Çay ağacı yağı 


Bir çok insan çay ağacı yağına dair okudukları bilgiler ışığında çay ağacı kullanmaya çalışmaktalar, ancak özellikle ülkemizde saf çay ağacı yağını bulmanız oldukça zordur, İnsanlar birkisel ve aromaterapik yağ uzmanı olmadıklarına göre, ki çay ağacı yağında bir çok uzman bile yağın orjinalliğini anlayamaz. Çay ağacı yağı şeffaf uçucu bir yağdır, bu en önemli ayıracıdır. Orjinal çay ağacı yağı için güvendiğiniz kaynaklardan alışveriş yapmalısınız. 

Çay Ağacı Yağı Kullanımı 


Çay ağacı yağını saf kullanmamalısınız, genellikle yarı yarıya taşıyıcı yağlarla seyrelterek kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağının verimini yükseltmek için sivilceli cilde uygulayacaksanız, 1/5 çay ağacı yağı, 1/5 tarçın yağı ve 3/5 jojoba yağı kullanabilirsiniz. yani 10 ml çay ağacı yağı, 10 ml tarçın yağı, 30 ml jojoba yağı kullanabilirsiniz.
Çay ağacı yağını asla içmeyiniz, çay ağacı yağı ile gargara vb yapacaksanız gargara suyuna 1-2 damla ilave ediniz ve asla yutmayınız.
Çay ağacı yağıyla ilgili bu ilk yazımızın sonuna geliyoruz. Sizde değerli görüş ve yorumlarınızı yazının altına ilave edebilir, eğer çay ağacı yağı yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ederiz.
Sonraki
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu eklenen en eski yazı

0 yorum:

Yorum Gönder