27 Temmuz 2014 Pazar

cayagaciyagi.org olarak bu yazımızda size sivilceden bahsedeceğiz, sivilce nedir, sivilce tedavisi konularında bilgi vereceğimiz yazımız için iyi okumalar.

Sivilce Nedir

Eğer sivilce sorununuz varsa ve bundan kurtulmak istiyorsanız evvela sivilcenin ne olduğunu iyi tahlil edip ona göre sivilcelerinize bakım yapmalısınız. Ancak her şeyden önce sivilcenin bir hastalık olduğunu unutmayın ve muhakkak uzman bir dermatologdan yardım alın.

Literatürde akne (acne vulgaris) olarak adlandırılan sivilce ülkemizde özellikle ergen ve gençlerde en çok rastlanan cilt rahatsızlığıdır. İnsanların %70’i hayatlarının bir döneminde sivilceyle bir kereliğine bile olsa tanışırlar. Aslında sivilce dediğimiz şey derimizde bulunan yağ bezlerinde oluşan bir hastalık türüdür. 

Sivilce cildimizde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkamamasından dolayı oluşur. Özellikle ergenler ve genç yetişkinlerde, ayrıca aşırı stres ve sıkıntıda yağ bezleri daha çok çalışır. Salgılanan yağ dışarı atılamazsa kanallarda birikir ve sivilce oluşur. Sivilce en çok yüz, srıt ve kollarda çıkar. 

Akne

 
Sivilce karşıtı bakım yaparken cildinizi temizlemeniz sivilcelere tek başına yeterli gelmeyebilir, bunun nedeni cildimizde sivilceye yol açan ana etmenlerden biri olan "P. Acnes" isimli bakteridir. Aslında cildimizde onlarca bakteri yaşar ama sivilcelere neden olan p acnes isimli bu bakteridi. Bu bakteri aşırı sebum üretimi sonucu dolan kanallardan içeri girerek yağ bezelerinde iltihaplı beyaz sıvıyı oluştururlar. Kısaca sivilcelerin oluşma aşaması böyledir.

Sivilceli Cilt Bakımı

 

Sivilceli cildin bakımı için hekim yardımı almanızda fayda var. Bunun haricinde sivilceye iyi gelen bazı maddeler şunlardır, benzoil peroksit, AHA (salisilik asit, laktik asit, glikolik asit), nikotinamid (niacin b3 vitamini), biyosulfur (biyolojik kükürt), çay ağacı yağı, lavanta yağı, tarçın yağı, limon yağı.

Bu saydığımız maddelerle cildinize bakım yapabilirsiniz ancak unutmayın ki, sivilceli bir cildiniz varsa sivilceleri sıkmamanız gerekiyor, yoksa cildinizde skar yani iz ve lekeler kalabilir.

Sivilce yazımız burada bitiyor, sizde değerli görüş soru ve önerilerinizle yazımıza katkıda bulunabilir yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. 
Sonraki
Bu eklenen en yeni yazı
Önceki
Önceki Kayıt

0 yorum:

Yorum Gönder